Mintegy három éven át fogja kutatni a Debreceni Egyetem Tiszafüred városával együttműködve a település múltját, amelynek eredménye egy hiánypótló településtörténeti monográfia lesz.
A Debreceni Egyetem és Tiszafüred városa újabb területen működik együtt, ezúttal a város történelmét fogják közösen feltárni. Tiszafüred gazdag történelmi és kulturális múlttal rendelkezik, amelyek egy-egy szakaszát vagy témáját több neves szakember is feldolgozta az elmúlt két évszázadban.
– Mindezidáig nem készült egy átfogó, az őskortól napjainkig Tiszafüred múltját feldolgozó településtörténeti monográfia, pedig ennek relevanciája a mai világunkban nyilvánvaló, mikor a lokális közösségek és a helyi identitástudat minden korábbinál jobban felértékelődött – fogalmazott Ujvári Imre, Tiszafüred város polgármestere.
– A Debreceni Egyetem kollégái többek közt Hajdúnánás, Gyomaendrőd és Karcag városával is együttműködött már hasonlóképpen, ahol konferenciák szervezése mellett a településtörténeti kutatásokban is közreműködtünk, most pedig Tiszafüreden szeretnénk ezt a tudományos munkát folytatni – tette hozzá Dr. Forisek Péter, a DE Pedagógusképző Központjának főigazgatója.
A Debreceni Egyetem oldaláról Dr. Forisek Péter, a Pedagógusképző Központjának főigazgatója és Ujvári László kutató, PhD-hallgató fog majd a monográfia megvalósulásán dolgozni, míg Tiszafüred részéről a város kulturális intézményei segédkeznek a kötet létrehozásában.
– Ezzel Tiszafüred fellép a szomszédos, erős identitással rendelkező kulturális-történelmi térségek mellé, amelyek jelenkori sikere a múltban, a múlt ismeretében és a hagyományok tiszteletében gyökerezik – tette hozzá Ujvári Imre.
A kötet korántsem kizárólag a történészekhez vagy a diákokhoz fog szólni: a kutatással foglalkozó írók célja, hogy a könyv széles körben váltson ki érdeklődést és ezáltal erősítse a helyi identitást és a turisztikai vonzerőt. A könyv előrehaladását az érdeklődők is nyomon követhetik, hiszen a 2027-es megjelenésig minden tavasszal konferenciát, ősszel pedig workshopot rendeznek.