Az országhatárt átlépve számos új közlekedési szabállyal, környezeti tényezővel és adminisztratív követelménnyel találhatjuk szemben magunkat, amelyek befolyásolhatják az utazást, annak kivitelezését, sőt akár a leszervezését is. A gondos felkészülés ezért elengedhetetlen, főleg akkor, ha használt autóval indulunk útnak!
Egyes országokban szigorúbb műszaki ellenőrzések és biztonsági követelmények érvényesek, így konkrétan elengedhetetlen, hogy az autó minden szempontból megfeleljen az előírásoknak. Az alapos előkészületek nemcsak az utazás kényelmét garantálhatják, hanem biztonságosabbá is varázsolhatják azt, ami nem egy utolsó szempont.
Hogy jön ide az alvázszám leellenőrzése? Miért olyan fontos?
Nemzetközi utazás előtt fokozottan lényeges alaposan meggyőződni arról, hogy az autó megbízható és megfelelő állapotban van. Ezért érdemes ellenőrizni a jármű alvázszámát (VIN-szám), mielőtt használt autóval vágnánk neki az útnak. Az alvázszám lekérdezésével értékes információkat szerezhetünk az autó előéletéről, például a korábbi balesetekről, lopásokról vagy a futott kilométerek valódiságáról. A www.carvertical.com/hu/alvazszam-lekerdezes oldalon könnyedén hozzáférhetünk ezekhez az adatokhoz, ami óriási segítséget nyújthat a felkészülésben. Jogosan merülhet fel persze az a kérdés, hogy vajon az eladó, értékesítő, kereskedő miért ne állítana igazat az autóról, vagyis mi miért ne értesülhetnénk mindenről, bármiről, ami a gépjárművel kapcsolatos? Erre a kérdésre több válasz is adható. Akad, aki nem feltétlenül egyenes akkor, amikor a múlt elemzése a kérés, kérdés. Megint más maga sincsen teljesen tisztában azzal, hogy pontosan mit is kínál. Jobb a félreértéseket, félrebeszéléseket megelőzve rögtön a lényegre térni, hiszen az alvázszám leellenőrzésével pár perc alatt pontot tehetünk az ügy végére.
Mi újság a közlekedési szabályok generálta kihívásokkal?
Már Európán belül is jelentős eltérések tapasztalhatóak a közlekedési szabályokban, amelyekkel nem árt tisztában lenni. Például néhány országban kötelező nappal is a tompított fényszóró használata, míg máshol szigorúan büntetik a gyorshajtást vagy a vezetés közbeni mobiltelefon-használatot. Célszerű tájékozódni az úti cél ország szabályairól, mivel akár jelentős bírságok is begyűjthetőek a véletlenszerű szabályszegésekért. Mert ugye a törvény nem ismerete nem mentesít annak betartása alól. Az Európai Unióban és a szomszédos országokban különböző típusú autópálya-használati díjfizetési rendszerek működnek. Míg Magyarországon matricás rendszer működik, Ausztriában, Svájcban és más országokban elektronikus fizetési rendszereket is alkalmazhatnak, vagy akár készpénzes fizetés is szükséges lehet a határokon. Ezekre a költségekre ildomos előre felkészülni, és beszerezni a szükséges matricákat.
Mi a helyzet a kiegészítő felszerelésekkel?
Bizonyos országokban előírás, hogy a járműben legyen például tartalék izzókészlet, láthatósági mellény, elakadásjelző háromszög vagy elsősegélycsomag. Ha nem felelünk meg ezeknek a követelményeknek, a hatóságok akár meg is bírságolhatnak minket. Egy roppantul egyszerű példa: Ausztriában november elsejétől kötelező a téli gumi használata. Ez akkor is törvény, ha mondjuk itthon tíz fok van, és semmi szükség a téli gumikra. Ha már itt tartunk az osztrák határ elhagyása után a hólánc is jó, ha ott lapul a csomagtartóban, mert szintén nélkülözhetetlen eszköz. És akkor ez tényleg csak egyetlen egy példa a sok közül. A biztonságos közlekedés érdekében célszerű előre felkészülni és ellenőrizni, hogy minden kötelező felszerelés rendelkezésre áll-e a járműben.
(Szponzorált cikk)