Rekordokat döntő hőhullám sújtja Európát: soha nem volt még ilyen forró június

Európa több országában is rekordhőmérsékleteket mértek júniusban, miközben hosszan tartó hőhullám bénítja a kontinenst.

Spanyolországban az idei június átlaghőmérséklete 23,6°C volt, ami nemcsak a korábbi júniusi rekordokat döntötte meg, hanem a szokásos júliusi és augusztusi átlagot is meghaladta. Hasonlóan szokatlan meleg volt Angliában is: 16,9°C-os havi átlaggal az ország történetének legmelegebb júniusát regisztrálták. Az Egyesült Királyság egészében ez volt a második legforróbb június 1884 óta.

Portugáliában Mora városában 46,6°C-ot mértek – ez új szárazföldi júniusi rekord.

A szélsőséges hőség súlyos következményekkel járt: Törökországban több mint 50 000 embert kellett kitelepíteni a pusztító erdőtüzek miatt, és Franciaországban öt év után először piros hőségriasztást adtak ki Párizsban és további 15 régióban. A francia hatóságok közel 1 900 iskolát zártak be a forróság miatt.

Olaszországban 21 nagyvárosban a legmagasabb szintű hőségriasztás van érvényben. Több tartományban, például Lombardiában, korlátozták a kültéri munkavégzést a legmelegebb órákban. Görögországban 40°C közeli hőség és erdőtüzek sújtják a főváros környéki tengerparti településeket.

A rendkívüli hőhullám Németországot is érinti, ahol a Rajna alacsony vízszintje már a szállítmányozást is akadályozza.

A hőhullámok nemcsak az emberi egészségre, hanem a környezetre is komoly veszélyt jelentenek. Az Adriai-tenger felmelegedése elősegíti invazív fajok, például a mérgező tűzhal terjedését, miközben az alpesi gleccserek is rekordsebességgel olvadnak.

Szakértők és az ENSZ klímavédelmi szervezetei szerint ezek a szélsőséges hőhullámok egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak az ember okozta klímaváltozás miatt. A felmelegedő légkör és a növekvő üvegházhatású gázok miatt a Föld egyre kevésbé képes leadni a felesleges hőt, ami súlyosbítja a hőhullámok hatását.

A szakemberek szerint sürgős változtatásokra van szükség az életmódunkban és az energiapolitikában, hogy mérsékelni tudjuk a klímaváltozás hatásait és csökkenthessük a jövőben várható hasonló időjárási szélsőségeket.

Forrás: bbc.com

időjárás

alfoldhir

Oszd meg másokkal is!
Alföldhír.hu