Két hónappal a június 9-i önkormányzati választások előtt az már most látszik, hogy a korábbi egyesült szolnoki baloldal elmúlt ciklusban mutatott kamikáze politikája nem csupán a közgyűlési frakciójukat emésztette föl, hanem a teljes összefogás előtt is becsukta a kapukat. Több induló is lesz térfelükön, s bizony igen érdekesen alakulnak az emberi viszonyok is a korábbi szövetségesek között. De nézzük, miként is állnak az ellenzéki erők a vármegyeszékhelyen.
Egy biztos: a káosz
Visszavonások, sajátos pártváltások, civilek kizárása – nem mondható eseménytelennek a szolnoki baloldal eddigi kampánytevékenysége. A leghamarabb az LMP és a Momentum nevezte meg polgármesterjelöltjét, előbbi Tóth Áront, utóbbi a közgyűlésbe még DK-s színekbe bekerülő, majd pártot vált Miskolczi Lászlót. Hozzájuk csatlakozott a baloldali gyökereken nevelkedő induló, mára pártpolitika fölött álló, inkább civil húrokat pengető Németh Attila által vezetett Minden Döntés Számít Egyesület, aki a Jobbikból kilépő Galló György önkormányzati képviselővel erősített.
Aki még tudja követni a szappanoperát, annak egy újabb adalék: Györfi Mihály, az MSZP megyei elnöke betagozódott a Gyurcsány Ferenc vezette DK-hoz, támogatói között a Jobbik-Konzervatívok, a mérhetetlen támogatottságú Párbeszéd, az egyre zsugorodó Momentum, valamint a DK-közeli álcivil szervezet, az Agóra sorakozott föl.
A szövevényes történet itt még nem ér véget, merthogy a Momentum visszaléptette saját polgármesterjelöltjét, Miskolczi Lászlót, aki többedmagával (a Momentumnak eddig sem volt izmos tagsága Szolnokon) az LMP-hez csatlakozott, s minden körzetben jelöltet állítva erős ellenfélként szállnak harcba a baloldali szavazók voksaiért.
Kizárták a civileket
A 2022-es parlamenti választás veresége lépésekre sarkallta a szolnoki baloldalt, s szinte pánikszerűen civil szervezeteket alapítottak. Akkor úgy volt, hogy ezekkel indulnak az önkormányzati kampányban. Az Agóra egyesület még amolyan ellenzéki kerekasztalt is hirdetett, de jelentkező nem nagyon akadt, tán Márki-Zay totálisan leszerepelt pártja volt az egyedüli, aki komolyan vette a felhívást. Így a legerősebb párt, a DK vette a kezébe a „királycsinálást”, s polgármesterjelöltet keresett. Ez a személy az MSZP-s Györfi Mihály lett. A civilséget amolyan parasztvakításként a DK-s Agóra jelenti. Azaz a valódi civilek ebből az összefogásból kimaradtak.
Ki lesz a jobb baloldalon?
Az esélyeket latolgatva elég vegyes kép rajzolódik elénk. Az LMP országosan mutatott határozottsága, különutas politikája sokak számára szimpatikus, a liberális párt logója erősebb katalizátornak tűnik a korábbi választásokon tapasztaltaknál. Vitézy Dávid főpolgármester-jelölti támogatása alighanem országosan is javíthat az LMP statisztikáin, így Szolnokon is joggal számíthatnak a korábbiaknál érezhetően több szavazatra. Helyben nekik valódi segítség lehet, hogy Miskolczi Lászlóval egy regnáló önkormányzati képviselő csatlakozott hozzájuk, ráadásul embereket is hozott magával. Azaz biztosan lesz jelöltjük minden körzetben Szolnokon. Tóth Áron személyében pedig egy fiatal kora ellenére higgadt polgármesterjelöltek állítottak, aki a regnáló polgármester kihívói közül a legfelkészültebbnek tűnik.
A DK által vezetett csoport támogatói darabszámra több szervezetet takar, de nagy kérdés, ez miként csapódik le szavazatokban. Az Agóra egyesület a DK-t takarja, ők új embert aligha hoznak az urnákhoz, hiszen szimpatizánsai egyben Gyurcsány Ferenc rajongói is. Györfi Mihály személye elég megosztó baloldalon is, a nagy dumához nála ritkán csapódik valódi teljesítmény, ezért ő egy kockázatos választás. Vagy bekajálják a baloldai választók a helyenként agresszív kommunikációját, vagy elszabadult hajóágyúként mindenkit magával fog rántani.
Németh Attila amolyan sötét ló lehet. Az a tény, hogy nem pártok állnak mögötte, hanem egy létező civil szervezet, magát a civilséget kínálhatja a palettán. Az elmúlt választások tapasztalatai érettebbé tették az ifjú családapát, aki a nép egyszerű fiaként sokakat meggyőzhet arról: van realitása a civilségnek egy vármegyeszékhely politikai életében.
Ez az elég színes paletta mozgalmas, s alighanem kemény kampányt ígér. A Szolnok gazdaságát a rendszerváltozás után érdemben megújító, a település átalakítását, építését elkezdő sikeres polgármestert, Szalay Ferencet mindegyikük le szeretné győzni. Úgy tűnik, Tóth Áron és Németh Attila értékek mentén politizál, nem pózol, önmagát adja. Nagy kérdés, hogy a higgadtság és a józanság mennyire vihető át a választók felé. Ezzel szemben Györfi Mihály minden hangszeren igyekszik játszani, még akkor is, ha egyébként nem tud. Ígérethalmazt tolt már az emberek elé jóval a kampány megkezdése előtt, hol szórakozóhelyek építését vizionálja, hol pedig bajnokcsapatot akar csinálni az egyébként nyolcszoros bajnok és tízszeres kupagyőztes kosárlabdacsapatból.
Az biztos, hogy régen állt ennyi kihívó szemben Szalay Ferenccel, most legalább három baloldali jelölt száll harcba a választók voksaiért. Szintén új lesz, hogy mindegyik jelölt komolyan veszi kampányát, s valódi alternatívát akar kínálni. Tehát nem kétszereplős lesz a választás, hanem legalább négy.