Egyre többen használnak négyévszakos abroncsokat, viszont aggódnak, hogy télen nem felelnek meg majd az elvárásoknak. A négyévszakos abroncs télen is jól működhet, pár dologra azonban mindenképp érdemes odafigyelni.
Az elmúlt években meglehetősen enyhék voltak a telek Magyarországon, különösen az alföldi területeken, ez pedig nagyon is kedvez a négyévszakos abroncsoknak. Sokan vannak azonban, akik még mindig tartanak ettől az abroncstípustól, és bár nyáron bátran használják, télen óvatosabbak. Mivel a négyévszakos gumik télen és nyári abroncstulajdonságokat egyesítenek magukban, valóban érdekes kérdés, hogy mennyire állják meg a helyüket téli gumiként.
A következőkben utána járunk, hogy mit is várhatunk egy négyévszakos gumitól, és persze adunk pár tippet a téli közlekedéshez is.
Amit a négyévszakos gumitól elvárhatunk télen
Ahogyan a neve is mutatja, a négyévszakos gumik minden évszakban használhatóak, így télen is. Ha megvizsgálunk egy négyévszakos abroncsot, akkor megfigyelhetjük a mintázatban a lamellákat és barázdákat, melyek a téli gumikra jellemzőek. Ami szintén fontos tulajdonsága a négyévszakos gumiknak, hogy a gumikeverék úgy kerül kialakításra, hogy széles hőmérsékleti tartományt elviseljen, tehát a hideg aszfalt se okozzon az abroncsoknak problémát.
Manapság többféle jelzést is láthatunk a négyévszakos abroncsokon, az egyik az M+S, ami a mud and snow, vagyis a sár és hó rövidítése, és azt mutatja, hogy a gumi sárban és hóban is használható. Emellett a minőségi négyévszakos gumikon láthatunk három hegycsúcs és hópehely jelölést is, ami ugyebár a téli gumik sajátja. Ha ezt a jelzést látjuk egy négyévszakos gumin, akkor az azt mutatja meg a számunkra, hogy az adott abroncs téli gumiként is megállja a helyét, akár külföldön is közlekedhetünk vele olyan országokban, ahol kötelező a téli gumi.
Amit azonban fontos tudni, hogy a négyévszakos gumikat nem arra találták ki, hogy mindennap közlekedjünk velük. Jellemzően akkor érdemes őket választani, ha viszonylag keveset közlekedünk, mindössze heti pár alkalommal. Az is fontos, hogy a szélsőséges körülményeket a négyévszakos abroncsok nem kifejezetten viselik jól, tehát a nagyon zord, kemény teleken nem lesz optimális a teljesítményük.
Hogyan közlekedjünk biztonságosan négyévszakos gumival télen is
Ha négyévszakos gumi van az autónkon, akkor a téli közlekedési szabályok ugyanúgy érvényesek ránk, mintha téli gumival közlekednénk. Fontos, hogy körültekintőek és óvatosak legyünk, amikor vezetünk. Tartsunk nagyobb követési távolságot a szokottnál, és kerüljük a hirtelen fékezéseket is. Emellett lényeges, hogy a nagyon havas-jeges napon ne feltétlen induljunk útnak, ugyanis a négyévszakos gumik a szélsőséges körülményeket nem viselik jól. Szerencsére hazánkban jellemzően enyhék a telek, tehát a négyévszakos gumikat is ki tudjuk használni.
Amit szintén érdemes tudni, hogy télen a tempomatot, az EPS-et, és a sávtartó automatát is érdemes kikapcsolni, ha pedig automata váltós autónk van, és rendelkezik Snow Mode funkcióval, akkor azt érdemes havas körülmények között bekapcsolni.