Egy valódi, hitelesített Szent Márton-ereklyével lesz gazdagabb a város. A szent csontja Toszkánából kerül szombaton a tiszazugi város katolikus templomába.
Hat esztendővel ezelőtt kezdődött a kutatómunka…
– Ekkor határoztuk el az egyháztanáccsal együtt, hogy megpróbálunk egy Szent Márton-ereklyét szerezni templomunkba – meséli Kövesdy Zsolt, a város akkori plébánosa. – Amikor 2013-ban újjáépítettük a szentélyt, úgy alakítottuk ki az oltárt Józsa László javaslatára, hogy a négy vörösmárvány lábon nyugvó oltárlap alá elhelyeztünk egy üvegszekrényt. Reméltük, hogy rövid időn belül oda kerülhet a szent ereklyéje.
Csakhogy nem volt egyszerű akár csak egyet is találni, nyilvánvalóan az a püspökség, amelynek már volt ilyen ritkasága, nem szeretett volna megválni tőle. Ekkor jelentkezett a város egyik szülöttje, James Zoltán atya, hogy ő talán tud segíteni…
– Olasz kapcsolataim révén eljutottam Toszkánába, ahol rábukkantam egy olyan Szent Márton-ereklyére, melyet az ottaniak hosszas kérésünkre nekünk adtak – árulja el Zoltán atya, akit annak idején a kunszenti Szent Márton-templomban szenteltek pappá, most a Csongrád megyei Zákányszéken szolgál.
– Persze, felvetődik a kérdés, vajon ez az ereklye valódi? Nos, úgy tűnik igen, ugyanis a Szent Márton csontját tartalmazó üvegszelence hátulján ott van a bő 200 évvel ezelőtti hitelesítő olasz püspöki viaszpecsét, méghozzá sértetlen állapotban. Azaz az akkori püspök bizton állította, hogy ez a csont valóban Szent Márton testéből származik. Az írásos, papíralapú tanúsítvány viszont már nincsen meg, eltűnt az elmúlt két-háromszáz év viharaiban – magyarázza James Zoltán, hozzátéve, a szentek ereklyéinek több „kategóriája” létezik.

Az elsődleges ereklye a szent testéből származik, ilyen például a Szent Jobb, amely feltételezetten Szent István király természetes úton mumifikálódott jobb keze. Másodlagos ereklye azon használati tárgy, amelyet a szent hordott, például egy miseruha. Harmadlagos ereklyék pedig a szentet ábrázoló képek.
– A Kunszentmártonba kerülő csontdarab egészen pici, belefér egy 3-szor 7 és fél centiméteres üvegkapszulába. Ehhez vásároltam egy ereklyetartót, ezt fogják elhelyezni majd az oltár alá, az üvegszekrénybe – fűzi hozzá Zoltán atya.
A különleges ereklyét a templom védőszentjének évente megtartott emlékünnepén adják át, november 12-én, szombaton.
Az ünnepi szentmise előtt, fél 10-kor fogadják ünnepélyesen az érkező ereklyét pontosan aszerint a koreográfia szerint, ahogyan Szombathelyen is tették nemrégiben az ottani ereklyefogadáson.
Ezzel teljesül a kunszentmártoni katolikus közösség régi álma és végre pont kerülhet a korábbi egyháztanács és plébános sok évig tartó kutatómunkájának végére is.